Mutfaktaki Püf Noktaları

Mutfaklarımızda gerek saklama gerek pişirme gerekse bir çok konuda işinize yarayacağını düşündüğüm bilgileri aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Ben de çoğunu web sitelerinden öğrendim ve uyguladım. Kesinlikle işe yarıyor 🙂

– Patatesleri sakladığınız yere 1 tane de elma koyarsanız çimlenmesini sağlayan gaza engel olduğundan çimlenmenin önüne geçebilirsiniz.

– Yumuşak peynirleri ve keki keserken diş ipi kullanabilirsiniz.

–  Hamburger için yaptığınız köftelerin pişerken şişip şekillerinin bozulmasını istemiyorsanız pişirmeden önce ortasına parmağınızla biraz bastırmanız yeterli olacaktır.

– Muzların kararmaması için oda sıcaklığında tutup saplarının birleştiği yeri hava almayacak şekilde jelatin veya streçfilmle kaplamanız yeterli olacaktır.

– Yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu anlamak için oda sıcaklığındaki suya yumurtayı atmanız yeterlidir. Eğer yumurta dibe çöküyorsa taze, ortada kalırsa bayatlamaya başlamış, suyun üst tarafında kalıyorsa bayattır.

– Kek yaparken yumurtaların oda sıcaklığında olması gerekir. Şayet aceleniz varsa buzdolabından çıkardığınız yumurtaları ılık suya koyup 10 dakika beklerseniz yumurtalar oda sıcaklığına gelmiş olacaktır.

– Buz kalıbına koyduğunuz buzlar çıkardığınızda şeffaf değil de puslu görünürler. Şayet buzluğunuza su koyarken kaynayıp ılımış suyu koyarsanız buzlarınız cam gibi parlak olacaktır. Hatta buz kalıbının her bölmesine nane yaprağı, çilek, böğürtlen, kiraz vb. meyvelerden koyarsanız hem görüntü açısından çok şık olur hem de aroması açısından.