Shirataki Pirinç ve Noodle

Diyet yapanların makarna niyetine tercih edebileceği mucize bir ürün bence. Ben ilk defa adını takip ettiğim sevgili Simla Palas ‘ın web sayfası olan http://www.dukandiyetitariflerim.com/ adresinde gördüm. Çok güzel tarifler var, dukan diyeti yapmasanızda bir göz atmanızı tavsiye ederim 😉

www.gurmenet.com adresinden

Shirataki pirinci hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki bulabilirsiniz. Tarifler için de buyurunuz 🙂

Tavuklu Shirataki Noodle

Malzemeler

 • 1 paket shirataki noodle
 • 1 adet kuru soğan
 • 3 – 4 diş sarımsak
 • 2 adet tavuk göğüs veya 3 adet kemiksiz tavuk kalça eti
 • 2 adet kırmızı , 3 adet yeşil biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı kekik

Yapılışı:

 1. 1 paket shirataki noodle açıp süzgece koyup soğuk suyun altında güzelce yıkayalım ve sonrasında üzerini geçecek kadar su koyup kaynamaya bırakalım.
 2. Bu esnada yarım ay şeklinde doğradığımız soğanları ve ince ince kıydığımız sarımsakları çok az zeytinyağında kavuralım.
 3. Jülyen şeklinde (ince uzun) kestiğimiz tavukları ekleyip suyunu salıp çekene dek pişirelim.
 4. Jülyen şeklinde (ince uzun) kestiğimiz kırmızı ve yeşil biberleri ve tüm baharatları ekleyip iyice pişene kadar kavuralım.
 5. Diğer tarafta haşlanan shirataki noodle u süzüp en son tavuklu karışıma ekleyip 2 –  3 dakika daha beraber pişirip ocağın altını kapatalım ve sıcakken servis edelim.

AFİYET OLSUN 🙂

 

Soya Kıymalı Shirataki Noodle ( Yalancı Kıymalı Makarna) 🙂

Malzemeler:

 • 1 paket shirataki noodle
 • 1 adet kuru soğan
 • 3 – 4 diş sarımsak
 • 1 su bardağı soya kıyması
 • 1,5 su bardağı sıcak su
 • 2 adet kırmızı , 3 adet yeşil biber
 • 2 tane domates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı kekik

Yapılışı:

 1. 1 paket shirataki noodle açıp süzgece koyup soğuk suyun altında güzelce yıkayalım ve sonrasında üzerini geçecek kadar su koyup kaynamaya bırakalım.
 2. 1 bardak soya kıymasının üzerine 1 bardak sıcak su ekleyerek 15 dakika soya kıymasının suyu çekip kıyma haline gelmesini bekleyelim.
 3. Bu esnada yemeklik doğradığımız soğanları ve ince ince kıydığımız sarımsakları çok az zeytinyağında kavuralım ve sonrasında hazırladığımız soya kıymasını  da ekleyelim.
 4.  Yemeklik kestiğimiz kırmızı ve yeşil biberleri ve tüm baharatları ekleyip biraz daha kavuralım.
 5. En son olarak kabuklarını soyduğumuz ve küp küp doğradığımız domatesler ile salçayı da ekleyip suyunu çekene kadar kavuralım.
 6. Diğer tarafta haşlanan shirataki noodle u süzüp sonrasında ister karışıma ekleyip 2 –  3 dakika daha beraber pişirip ocağın altını kapatalım , ister noodle ın üzerine sos olarak kıymayı koyup servis edelim, tamamen size bırakıyorum sunumu 🙂

AFİYET OLSUN 🙂

 

 

 

Uzakdoğu mutfağında kullanılan, Konjac bitkisinden uretilen bir pirinç ve makarna çeşididir. Bu urun, sıfır besin degerleri ile ozellikle diyet yapanlarin tercihidir. 100 gramda 7 kalori, sıfır yağ, sıfır karbonhidrat, sıfır protein içerir.

Shirataki Rice ve Noodle (Miracle Noodle)

Konja Shirataki Erişteleri ( Shirataki Rice, Noodle ) nedir?

Japonya’da Shirataki Noodles olarak adlandırılan Shirataki erişteleri Konja bitkisinden yapılır ve kalorisi sıfırdır. Lif bakımından oldukça zengindir. İnce, saydam ve jelatinimsi bir yapısı olan bu yiyecek Konjac bitkisinin kökünden yapılır. Japonca bir terim olan “Shirataki” dilimizde beyaz şelale anlamına gelir. Bu da bu eriştelerin görünümünü ifade eder. Çinde MOYU veya JURUO, Japonya’da KONNYAKU veya SHIRATAKI NOODLES olarak adlandırılır. Amerika’da ise sıfır karbonhidrat, sıfır yağ ve sıfır kalori içermesi sebebi ile Mucize Noodle anlamına gelen “Miracle Noodle” olarak adlandırılır.

Konja Bitkisi Nedir ?

Konja bitkisi genellikle, Doğu Asya, Japonya, Endonezya ve Çin bölgelerinde bulunur. Konja’nın bünyesinde barındırdığı yoğun ve güçlü lifler, gıda ve farmakoloji sanayinde daha çok “Glucomannan” olarak adlandırılır. Konja bitkisi uzun ömürlü bir bitki olarak bilinir. Büyük bir soğanı vardır ve çapı yaklaşık olarak 25 cm.’e  kadar büyüyebilmektedir.

Konja yiyeceklerinin tarihi: Doğu Asya’daki kültürler 500 yılı aşkın süredir Konja lifini kullanmaktadır. Çin, Konja bitkisinin en çok yetiştiği bölgedir ve yüzyıllardır yiyecek ve geleneksel ilaç olarak kullanılmıştır. Japonya’da Konja bitkisinden yapılan yemekler 1500 yılı aşkın süredir tüketilmektedir. İlk zamanlarda da günümüz pişirme tekniklerine benzer teknikler kullanılarak Konja bitkisinin pişirildiğini gösteren araştırma sonuçları vardır. Konja günümüzde de Japonya ve Çin’de geleneksel sağlıklı yiyeceklerden biri olarak yetiştirilmektedir. Konjac bitkisinin vücuttan zehirli maddeleri atmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Konja yemeklerine Japonya’da genel olarak konnyaku denilmektedir. Son zamanlarda Konja yemekleri Japonya’da yeniden popüler hale geldi. Aslında, Konja sağlığa olan faydalarından dolayı çoğu Japon evlerinde vazgeçilmez yemekler arasında yerini aldı. Konjac erişteleri çorbalara ve her tür yemeğine katılarak pişirilebiliyor. Pirinç ve makarnayı kullandığınız her yerde shirataki pirincini ya da eriştesini kullanabilirsiniz.

Konjanın yararları nelerdir?

Asya’da yüzyıllar boyunca, Japonya ve Çin başta olmak üzere yetiştirilmektedir. Bu suda çözünebilir diyet lifi, glikoz içerir ve ağırlığının 200 katı kadar su tutabilir. Bu olağanüstü yüksek su tutma kapasitesi ve diyet lifleri sayesinde bilinen en iyi diyet yardımcılarındandır.

Diyet yapanlar diledikleri şekilde ve miktarda shirataki pirincini veya eriştesini tüketebilirler. Karbonhidrat, yağ veya kalori içermediği için sizi tok tutarak kilo vermenizi sağlar. Amerikalıların da dediği gibi sihirli bir yiyecek bu.

Konja bitkisinin kök ve soğanlarından elde edilen Glucomannan’ın vücutta farmakolojik etkileri çok çeşitli olan ve vücuttaki hastalık ve bozukluklarla ilgili geniş tedavi alanları olan bir yardımcıdır. Konja diyet lifinin, diyabet (Tip II) hastalarında, kabızlığı olan hastalarda ve de obezite problemi olan hastalarda yardımcı olduğu bilinmektedir.

Obezite:Glucomannan liflerinin, kolesterol alımını azalttığı bilinmektedir. Bu vücut tarafından alınan kalori miktarını önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, obez insanların konja kökü kullanması birçok ülkede tavsiye edilir. Ayrıca Glucomannan’ın, glikoz ve şeker alımına izin vermiyor olmasının, kilo verme sürecinde oldukça önemli bir etki olduğu öne sürülmektedir. Bütün bunları yaparken kendi kalori değerinin olmaması da ayrıca önemlidir.

Diyabet:Glucomannan liflerinin, vücut tarafından glikoz alımını inhibe ederek, hipoglisemik etkilere yol açtığı bilinmektedir. Bağırsak duvarları ile glikoz temasını önleyerek glikoz alımını inhibe ettiği ifade edilmektedir. Bu da kandaki şeker miktarını azaltarak, tip 2 diyabetli hastalara yardımcı olabildiğini göstermektedir. En iyi çözünebilen lifler arasında yer alan Konja glucomannan lifi hiçbir yan etkisi olmadan kan şekeri seviyesi doğal olarak kontrol edebilen en etkili çözünebilen liftir. Suda çözünebilen lif kandaki glikoz, insülin ve serum lipid düzeylerini azaltmada çok etkilidir. Viskozitesi ne kadar yüksek olursa etkisi de o kadar artar.

Kabızlık:Glucomannan liflerinin, her türlü kabızlık probleminde yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Hiperaktivite: Konja lifi güçlü bir alkali yiyecektir. Daha önce de bahsedildiği gibi doğada bulunan en yüksek ikinci alkali yiyecektir. Aşırı hareketli olan kişiler ve çocuklar için alternatif bir yöntem olarak Konja lifi önerilebilir.

Kolestrol: Yüksek kolesterol değerleri olan insanlar için Konja Glucomannan lifi Glucomannan lifi diğer çözünebilen liflere benzer şekilde çalışır. Gastrointestinal sistemdeki safra asitlerine bağlanır ve bunların dışkı yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Bu işlem kolesterolün ve kandaki yağ oranının azalmasına yardımcı olur. Çözünebilen çoğu lif gibi glucomannan sindirimi yavaşlatır, karbonhidrat ve yağlarım emilimini azaltır ve kabızlığın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Glucomannan kolesterolü dengelemeye yardımcı birçok üründe kullanılır.

SHIRATAKI NOODLES:

*Suda çözülebilen tamamen doğal liflerdir.
*Yağ, şeker, nişasta veya protein içermez.
*Buğday ve gluten içermez.
*Sıfır karbonhidrat ve kalori içerir.
*Saf sebzedir.
*Oda sıcaklığında saklanabilir. Buzdolabında muhafaza edilmesine gerek yoktur.
*Kendine ait bir tadı veya kokusu yoktur.eklendiği yiyeceğin tadını ve kokusunu alır.
*Birçok şekilde üretilebilir. Sadece istenen sosla hazırlanarak, hızlıca servis edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir