Soğan – Sarımsak Mucizesi

Evet ilk başta ismi korkutucu gelebilir kokusundan dolayı ancak emin olun ki bir gram dahi kokmayacaksınız 🙂

Soğan, sarımsağın antibiyotik özellikte olduğunu artık günümüzde pek çok kişi biliyor. Zayıflarken de hem vücut direncini yükseltmek hem de vücutta bulunan ödem ve iltihabı sökmesi adına çok faydalı her ikisi de.

Gelin şimdi soğan ve sarımsak ile nasıl ödem atarız onun tarifine bakalım.

Sarımsak Çayı :

–  Baş parmağınızın yarısı kadar taze zencefil  (taze yoksa 1 çay kaşığı toz zencefil)

– 3 diş sarımsak

– Limon suyu (miktarı damak tadınıza kalmış)

1,5 su bardağı (veya 1 büyük su bardağı) suyu cezveye koyup içine taze zencefili ince ince doğrayalım veya rendeleyelim.

Sarımsağın da kabuğunu soyup ezip suya ekleyelim ve yaklaşık 2-3 dakika kaynatalım.

Kaynamış olan suyu ocaktan alıp 2-3 dakika demlemeye bırakalım. Ilıyınca limon sıkıp içelim.

Ben bunu genelde gece uyumadan önce yapıp içtim. Sarımsak ve limonun tansiyon düşürücü etkisi olduğundan gün içinde yaptığınızda hareket halinde olduğunuzdan dengenizi biraz bozabiliyor çünkü.  🙂

Soğan Suyu :

– 1 adet yemeklik kuru soğan (dış kabuğu kahverengi olanlardan)

– 2,5 bardak içme suyu (klorsuz)

Soğanı kabuğuyla beraber güzelce yıkayıp yine kabuğuyla beraber dörde bölüp 2,5 bardak içme suyunda 5 dakika kaynatalım. Hazırladığımız suyu süzüp 1 bardak öğlen yemek öncesinde, 1 bardak da akşam yemek öncesinde içelim.

15 gün boyunca her gün taze olacak şekilde bu suyu içelim. 15 gün sonrasında ise tekrar içmek için 1 ay ara vermemiz gerekiyor.

Bu su , başta kadın hastalıkları (miyom, kist, polikistik over vb) olmak üzere ödem ve iltihap sökmeye, yağ yakmaya , sinüzite, hamile kalmayı kolaylaştırmaya, strese , bağışıklığı kuvvetlendirmeye kadar bir çok şeye faydalı olmaktadır.

Önemli not: Soğanlar mutlaka kahverengi soğanlardan (mor, beyaz, kırmızı kabuklulardan değil) olmalı ve taze olup çimlenmiş olmamaları gerekmektedir.