Bitpazarı

Merhaba,

Eğer siz de benim gibi butik pastacılığa meraklı iseniz ya da başlamaya niyetliyseniz bu işi yaparken kullanacağınız malzemeleri almanız gerekiyor. Bu nokta da size fiyatı uygun olan birkaç site adı ileteceğim linkleriyle beraber tabiki 🙂 Hadi buyrun bakalım…

Pastacılık Dünyası : Ankara’da yaşıyorsanız Gimat’ı bilmemeniz mümkün değil 🙂 Gimat bütün gıda,temizlik vs. toptancılarının olduğu bir sanayi bölgesi. Pastacılık Dünyası da pasta malzemelerini toptan satan bir firma. Daha çok pastanelerle çalıştığı için açıkçası butik pastacılık anlamında malzeme seçeneğiniz biraz az. Daha doğru bir deyimle malzeme çok da miktarları fazla. Yani badem tozu almak istediğinizde kalkıp 1 Kg almak zorundasınız veya şeker hamuru alacaksanız yine miktarlar hep çok fazla. Onun haricinde Stand mikserimi burdan almıştım ve çok memnunum. Herkesin mutfağında olan markalardan değil, direk pastane için üretilenlerin en küçüğünden 7 Lt.lik. Bu küçük düşünün artık siz normallerini 🙂 Toptancı olunca ürünlerin fiyatları maalesef reyonlarda yok. O yüzden sürekli olarak birine sormak zorundasınız. Açık söylemem gerekirse pastane yada atölye açmadığım sürece tekrar uğrayacağım bir yer değil.

Web sayfası: http://www.pastacilikdunyasi.com.tr/

Rize Gross Market : İşte benim favorim! 🙂 Yine Ankara’da Gimat’ daki hem perakende hem de toptancı olan marketlerden biri. Bu marketi diğer gross marketlerden ayıran en önemli özellik ise alt katının bir kısmının tamamen pastacılık malzemesi ile dolu olması 🙂 Oraya her gittiğimde hiçbir şey almayacak olsam bile bir göz atmadan çıkamıyorum. Öncelikle fiyatlar uygun ama çeşit fazlalığı konusunda çok yorum yapamayacağım. Ama yine de temel şeyleri çok rahat bulabiliyorsunuz. Bir diğer avantajı da evinizin mutfak ve temizlik alışverişini de çok uygun fiyata yapabilmeniz, bir taşla iki kuş yani 🙂

Web sayfası: http://rizegross.com/tr/index.asp?lang=tr

Metro Gross Market : Türkiye’nin bir çok yerinde mağazası bulunan en eski toptan-perakende marketi duymayan yoktur sanırım 🙂 Pastacılık reyonunda çok fazla çeşit ve ürün olmamakla beraber aradığınız bazı yabancı isimli gıda maddelerini burada bulabilirsiniz. Butik pastacılığın çok yaygın olmadığı zamanlarda fiyatları makulmüş ancak şu anda oldukça pahalı kalıyor. Ayrıca sadece yiyecek tarafının malzemeleri var, kalıp,kopat vb şeyler bulunmuyor. Kısacası pek tercih etmiyorum.

Web sayfası: http://www.metro-tr.com/public/anasayfa

Barmar : Bir İzmir firması olan Barmar’ ın orada mağazası var mı bilmiyorum ama internetten verdiğim siparişler inanılmaz bir hızda elime ulaşıyor 🙂 Fiyatlar ve çeşitlilik açısından da oldukça uygun. Alışverişimin çoğunu burdan yapıyorum desem yeridir 🙂

Web sayfası : http://barmar.com.tr/

Sweet Sorcery : Mağazası Fatih ilçesinde olan bir İstanbul firması. Fiyatları ve çeşitlilik açısından uygun sitelerden biri. Öncelikle çok ilgililer. Aldığım ama bir türlü beceremediğim bir üründe oldukça fazla destek verdiler. Belli bir tutar üzerine kredi kartına taksit imkanları da var.  Tavsiye edeceğim sitelerden biri.

Web sayfası : http://www.sweetsorcery.com.tr/index.php

Pastdizayn : Küçükçekmece, Maltepe ve Beylikdüzü’ nde mağazaları olan oldukça büyük İstanbul firmalarından. Fiyat ve çeşitlilik bakımından uygun. Ayrıca İstanbul’ da yaşayıp da yerinden satın almak için pazar günü de dahil açıklar. Sadece bir sefer alışveriş yapma imkanım oldu ve onda da gerek süre gerek ürün kaliteliliği açısından oldukça başarılı olduklarını söyleyebilirim.

Web sayfası : http://www.pastdizayn.com.tr/

Süper Mutfak : Bu da İstanbul merkezli firmalardan biri, ticari ünvanı Cemka Mutfak Alet ve Gereçleri. Mutfakla ilgili herşeyi bulabileceğiniz bir site. Fiyatları diğer sitelere göre biraz fark ediyor ama daha ucuz olan ürünleri de var. Malzeme almadan buraya da bakmanızı tavsiye ederim.

Web sayfası: http://www.supermutfak.com/